ЧУДОТВОРНА МАСКА ЗА ПРОБЛЕМАТИЧНА КОЖА СО АКНИ

Маска со цимет и морско оревче

loading...

Овие два ароматични зачини се одлични за кожата. Оревчето има антиинфламаторни својства и позитивно влијае кожата со акни. Циметот е природен пилинг и антисептик кој исто така го намалува воспалението и го забрзува процесот на заздравување во кожата. Овие состојки измешани со мед прават чуда!

Состојки:

1 лажица мед
¼ лажичка цимет
¼ лажичка морско оревчеloading...


Измешајте ги сите состојки. Нанесете многу внимателно на чисто и суво лице, избегнувајќи го пределот околу очите. Не тријте ја кожата со маската, бидејќи има силно продирачко дејство и можеби не е погодна за премногу чувствителна кожа. Оставете ја маската да делува 20 минути, а потоа измијте ја со топла вода.