ДЕБАРСКОТО МУФТИСТВО ПРЕПОРАЧУВА ВЕРНИЦИТЕ МОЛИТВИТЕ ДА ГИ ВРШАТ ДОМА

//

Поради сериозноста од проширувањето на опасниот корона вирус, од кој во дебарскот регион се заразени седум лица, дебарското муфтиство, преку соопштение ги замолува верниците молитвите да ги вршат во своите домови, јавува Фокус.

Иако е право на секој верник да одлучи дали ќе оди на молитва во џамија или истата ќе ја врши од дома,се замолуваат, сепак тоа да го прават дома,со цел да се заштитат себе си и другите.

Дебарското муфтство ги опфаќа општините Центар Жупа и Маврово и Ростуше, односно подрачјето на Река.Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

СРБИЈА ЗАТВОРИ ПОВЕЌЕ ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ СО БИХ И ХРВАТСКА

Следна статија

ВО ГОЛЕМ ПОЖАР НА ОТПАД КАЈ ТЕТОВСКО НЕПРОШТЕНО ИЗГОРЕА 30 АВТОМОБИЛИ

Најново од Вести