Демант од Софија: Радев и Бајден не разговарале за РС Македонија-нема притисок врз Бугарија од страна на САД

//

„Прашањето за европската интеграција на Република Северна Македонија не e дискутирано за време на краткиот разговор помеѓу претседателот Румен Радев и американскиот претседател eо Бајден“, соопштува кабинетот на бугарскиот претседател специјално за БГНЕС.

Причина за ова соопштение е информацијата дека темата за европска интеграција на РС Македонија била централна во разговорите меѓу двајцата шефови на држави и дека Бугарија била под сериозен притисок да даде „зелено светло“ за започнување преговори со Скопје со Европската унија.Претходна статија

Ковачев: Проблемот со РС Македонија е неспроведувањето на Договорот, а не службената Влада во Бугарија

Следна статија

Заев, заедно со Османи и Димитров утре во Софија

Најново од Вести