|

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 198 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19- ПОЧИНАТИ СЕ 12 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 76, Куманово – 25, Битола – 11,Прилеп – 10, Тетово – 9, Кичево – 7, Струга и Радовиш – по 6, Велес, Охрид, Штип и Струмица – по 5,Виница – 4 ,Неготино, Ресен и Берово – по 3, Гостивар, Кавадарци, Гевгелија, Свети Николе и Македонска Каменица – по 2, Кочани, Крива Паланка, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 1.

Регистрирани се 333 оздравени пациенти од:
Скопје – 139, Охрид – 43, Куманово – 24, Струмица – 20, Струга – 14, Прилеп – 13, Битола – 12, Велес – 10, Тетово ,Кочани и Кичево – по 7, Кавадарци и Штип – по 5, Гевгелија и Неготино – по 4, Гостивар , Виница, Богданци и Македонски Брод – по 3, Свети Николе и Делчево – по 2,Пробиштип, Валандово и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 12 починати лица: 6 од Скопје (48г,62г,69г,75г,78г, 84г,), по 2 лица од Гостивар (58г и 70г), и по 1 починато лице од Куманово (68г), Кавадарци (74г), Виница (66г) и Крушево(37г), Од пријавените, сите 12 лица се починати во болнички услови.

Направени се 3.108 тестови преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–71, МАНУ-81, Жан Митрев (Филип Втори)-179, Авицена-246, Биотек-463, Систина-143, лабораторија Лаор-330, Синлаб-71, Ремедика-90, Плодност–61, Генеа–3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 726.

Досега во земјата се направени вкупно 738.012 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.891, бројката на оздравени пациенти е 137.664, на починати е 5.079, а бројот на активни случаи изнесува 11.148.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 67881, активни 5099
Куманово 8703, активни 900
Прилеп 8237, активни 444
Тетово 7172, активни 447
Битола 6222, активни 725
Велес 5444, активни 382
Гостивар 5146, активни 286
Кавадарци 5135, активни 221
Охрид 4959, активни 406
Штип 4935, активни 251
Струмица 4073, активни 226
Струга 2962, активни 140
Кочани 2755, активни 155
Кичево 2511, активни 239
Гевгелија 2185, активни 164
Неготино 2173, активни 133
Свети Николе 1511, активни 102
Ресен 1222, активни 178
Крива Паланка 1215, активни 47
Радовиш 1112, активни 90
Берово 1024, активни 26
Делчево 959, активни 68
Дебар 935, активни 25
Виница 851, активни 116
Пробиштип 779, активни 21
Валандово 664, активни 19
Богданци 494, активни 42
Крушево 489, активни 72
Демир Капија 396, активни 15
Демир Хисар 394, активни 60
Кратово 361, активни 10
Македонски Брод 356, активни 4
Пехчево 265, активни 14
Македонска Каменица 239, активни 17
Дојран 132, активни 4

Слични Објави