ДРЖАВЈАНИН НА МАКЕДОНИЈА УБИЕН ВО КАБУЛ

////

Милитантите киднапираа и убија тројца странски државјани кои работеле за меѓународната прехранбена компанија Содексо во главниот град на Авганистан, Кабул во четвртокот, продлабочувајќи ја загриженоста за безбедноста на иселениците во Авганистан.

Висок дипломат и двајца авганистански официјални претставници за безбедност рекоа дека тројцата работеле како готвачи во Содексо, втората по големина компанија за храна и угостителски услуги во светот.

„Индиски, малезиски и македонски државјанин беа киднапирани и убиени. Ги пронајдовме нивните тела “, изјави за Ројтерс Хашмат Станеџаи, портпарол на шефот на полицијата во Кабул.

Авганистански претставник соопшти дека нивните лични карти биле пронајдени покрај нивните тела и оти сега бараат потврда од фирмата за која работеле. 

 

Претходна статија

ВМРО-ДПМНЕ НА СИТЕ ГРАЃАНИ ИМ ГО ЧЕСТИТА НАЈСВЕТИОТ ДЕН ЗА МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА, ДРЖАВНИОТ ПРАЗНИК ИЛИНДЕН

Следна статија

ОБРАЌАЊЕ НА Г. ТАЛАТ ЏАФЕРИ, ПО ПОВОД ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА 2-РИ АВГУСТ – ДЕНОТ НА РЕПУБЛИКАТА

Најново од Вести