ЏАМБАСКИ: БУГАРИЈА ЌЕ И ПОМОГНЕ НА БРАТСКА МАКЕДОНИЈА

//

„Додека ние како држави дремеме, на запад „интеграцијата“ се задлабочува“ – изјави европратеникот на парламентарната група на Алијансата на конзервативци и реформисти во Европа, ЕКР, Ангел Џамбаски.

Испровоциран од текст на BALKAN INSIGHT (линк од текстот ОВДЕ) каде што се најавува заедничка дипломатија и формирање на унифициран став за надворешна политика помеѓу Косово и Албанија, европратеникот од ЕКР бара под итно да се зајакне партнерството за надворешната политика за братска Македонија.

За нас како држава, овој процес е од големо значење при одвојување на нашиот евроинтеграциски пат од Албанија каде што во моментов владее политички хаос и нередие.Алијансата на конзервативци и реформисти, на својот последен состанок на извршното тело, ги осуди изборите во Албанија и ги класифицираше како комунистички и анти-демократски. АКРЕ повика на одржување на фер и демократски избори.Претходна статија

О. ЈАНЕСКИ: ЛЕЛЕ, АМАН НЕКОЈ НЕКА ГО ИСКЛУЧИ СВЕТЛОТО ВО ДРЖАВАВА!

Следна статија

ЕДНО ОПШТЕСТВО ЗА СИТЕ… КРИМИНАЛЦИ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да