|

ЕК предложи нов пакет-санкции за Русија во вредност од 11 милијарди евра

Европската комисија предложи нов пакет санкции против Русија во вредност од 11 милијарди евра, изјави претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лајен.

Предлагаме 10-та транша од санкциите, со трговски забрани и нови проверки на извозот во Русија, особено извозот на технологија. Станува збор за 11 милијарди евра – изјави Фон дер Лајен на седницата на Европскиот парламент.

Таа прецизираше дека Комисијата предлага санкции за извоз на електронска опрема што Русија ја користи за производство на дронови и хеликоптери.

Слични Објави