|

Ердоган ја обвини опозицијата за поттикнување расизам по антисириските немири

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги обвини опозициските партии за поттикнување ксенофобија и расизам, еден ден откако жителите на населба во централна Турција запалија продавници во сопственост на Сиријци.

Во телевизиско обраќање, Ердоган ги обвини опозициските партии, кои се залагаа за репатријација на бегалците, дека поттикнуваат насилство.

„Ништо не може да се постигне со поттикнување ксенофобија и омраза кон бегалците“, рече Ердоган, пренесе АП.Слични Објави