| |

ЕРДОГАН ОСТРО КОН САД: НЕ МОЖЕТЕ ДА НИ КАЖУВАТЕ ШТО ДА ПРАВИМЕ НИЕ СМЕ ТУРЦИЈА А НЕ ПЛЕМЕНСКА ДРЖАВА

„Какви и да се санкциите немојте да ги пролонгирате туку применете ги. Вие (САД) ни кажувате да го вратиме С-400. Ние не сме племенска држава, ние сме Турција“, истакна вчера турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Стејт департментот соопшти дека тестирањето на ракетниот систем C-400 е „некомпатибилно со одговорноста на Турција како сојузничкана НАТО и стратешки партнет на САД“.

Вашингтон се закани дека ќе воведе санкции кон Турција доколку системот биде активиран.

Слични Објави