ЕРДОГАН: ВЛЕГОВМЕ ВО СЕВЕРНА СИРИЈА, ПОЧНАВМЕ ВОЕНА ОПЕРАЦИЈА

//

Турската војска ќе спроведе операција источно од реката Еуфрат, во северниот дел на Сирија, во зоната под контрола на курдските Сили за заштита на народот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пренесува Лидер.

Тој истакна дека за акцијата се веќе информирани САД и Русија.

–Влеговме во Африн, Јараблус и Ал Баб. Сега ќе влеземе источно од Еуфрат. Тоа им го најавивме на Русија и САД – нагласи Ердоган.

Претходна статија

(ВИДЕО) СО ПРСКАЛКИ ПРОТИВ НЕСОВЕСНИТЕ ПЕШАЦИ

Следна статија

ГРЦИЈА СО ПАКЕТ МЕРКИ И ПАРИЧЕН ДОДАТОК ОД 2000 ИЛЈАДИ ЕВРА ЌЕ СЕ БОРИ ЗА РЕШАВАЊЕ НА ДЕМОГРАФСКИОТ ПРОБЛЕМ

Најново од Вести