Ескобар: Црна Гора атрактивна мета за Русија

/

Црна Гора останува привлечна мета за Москва, оценува американскиот заменик државен секретар Габриел Ескобар.

За црногорскиот портал „Вијести“ изјави дека Соединетите држави со евроатлантските партнери треба да ги унапредат заедничките напори за да се спротивстават на непријателските потези на Путин, особено на хибридната војна како сајбер нападите и дезинформациите.

-Апелирам Западен Балкан да го повика Путин на одговорност за неговите одлуки да создаде нехумано страдање на украинскиот народ, рекол специјалниот претставник за Западен Балкан.

Извор: Zoom. mk

Претходна статија

Украинската армија го бомбардираше Доњецк, снимките се вознемирувачки! (ВИДЕО)

Следна статија

Маричиќ: Скопје и Софија го имаат клучот за решение, Брисел само може да помогне

Најново од Вести