ЕУ ДОГОВОРИ ПОТЕНЦИЈАЛНА НАБАВКА НА 1,8 МИЛИЈАРДА ДОЗИ ВАКЦИНИ ОД „ФАЈЗЕР”

/

Европската унија потпиша голем договор за можна набавка на 1,8 милијарда дози антиковид вакцини од компанијата Фајзер/Бионтех до 2023 година, со што се зајакна нејзината поддршка за компаниите и нивната нова технологија.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во порака на Твитер напиша дека нејзината канцеларија одобрила договор за „гарантирано снабдување со 900 милиони дози вакцина Фајзер/Бионтек”, со опција за дополнителни 900 милиони дози.

Новиот договор, поддржан од земјите-членки на ЕУ, вклучува не само производство на вакцини, туку и осигурување дека сите основни состојки се со потекло од ЕУ.Европската комисија досега нарача 2,3 милијарди дози вакцини од шест компании.

Претходна статија

ШЕКЕРИНСКА: ПО 25 ГОДИНИ АРМИСКИТЕ СПЕЦИЈАЛЦИ ДОБИЈА НОВА КОМПЛЕТНА АЛПИНИСТИЧКА ОПРЕМА

Следна статија

ОСМАНИ: С. МАКЕДОНИЈА ГИ ИСПОЛНИ, ДУРИ И ГИ НАДМИНА СИТЕ КРИТЕРИУМИ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ

Најново од Вести