ОСМАНИ: С. МАКЕДОНИЈА ГИ ИСПОЛНИ, ДУРИ И ГИ НАДМИНА СИТЕ КРИТЕРИУМИ ЗА ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИТЕ

/

Мислам дека РС Македонија и Албанија нема да бидат раздвоени на патот кон ЕУ, оти тоа е погрешна дебата, рече денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи, пренесува Слободен печат.

– Прво, мислам дека погрешна е дебатата што се насочува во јавноста. Ова не е прашање дали Албанија ќе ги почне преговорите или не, тоа е прашање на Албанија. Ние го поставуваме прашањето дали ние треба да ги почнеме преговорите, сметајќи дека сме ги исполниле сите критериуми, дури и сме ги надминале, во поглед на политичките, во поглед на економските и во поглед на транспонирањето на евроското законодавство. И затоа во мојот говор реков дека овој ѕид за започнување на преговори не само што стана симбол на нашите европски аспирации, стана тест на кредибилитетот на ЕУ – изјави денеска Османи по настанот организиран во пресрет на Денот на Европа.Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

ЕУ ДОГОВОРИ ПОТЕНЦИЈАЛНА НАБАВКА НА 1,8 МИЛИЈАРДА ДОЗИ ВАКЦИНИ ОД „ФАЈЗЕР”

Следна статија

МИЦКОСКИ: ПЕНДАРОВСКИ Е ДВОЛИЧЕН – НА СРЕДБАТА ИМАВМЕ ИСТИ СТАВОВИ, А ПРЕД КАМЕРИТЕ ЗБОРУВАШЕ СОСЕМА ДРУГО

Најново од Вести