| |

ФБИ ЌЕ ГИ ПРОВЕРИ СИТЕ 25 000 ВОЈНИЦИ КОИ ЌЕ ГО ОБЕЗБЕДУВААТ БАЈДЕН НА ИНАУГУРАЦИЈАТА

Американскиот ФБИ е загрижен за безбедноста на новозибраниот претседател Џо Бајден за време на инаугурацијата на 20 јануари во Вашингтон.

Американските експерти за безбедност се загрижени за можен „внатрешен напад“ или закана што може да дојде од припадниците на службата што ќе биде задолжена за чување на новоизбраниот претседател на САД Џозеф Бајден за време на инаугурацијата на 20 јануари.

По што тие побараа од ФБИ да направи безбедност проверувајќи ги сите 25.000 припадници на Националната гарда кои доаѓаат во Вашингтон за време на инаугурацијата.

Се појави зголемена претпазливост поради немирите што се случија на 6 јануари, кога пет лица беа убиени при упад на приврзаниците на претседателот во заминување Доналд Трамп во зградата на Конгресот во Вашингтон, објави АП.

Министерот за армија Рајан Мекарти за АП изјави дека безбедносните служби се свесни за потенцијалните закани и ги предупреди командантите на единиците да бидат дополнително претпазливи со приближувањето на инаугурацијата, но командантите досега не забележале никаква закана.

Националната гарда започна да пристигнува во Вашингтон минатата недела и додаде дека ќе биде завршена до среда.Слични Објави