ФИЛИПЧЕ: СИТУАЦИЈАТА Е СЕРИОЗНА, ИМАМЕ ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПРИТИСОКОТ ВРЗ КОВИД ЦЕНТРИТЕ

//

Министерот за здравство Венко Филипче, истакна дека притисокот врз ковид центрите со пациенти е зголемен, и уште еднаш порача да се почитуваат мерките. Тоа е утврдено на утринската координација со директорите на Клиниките.

„Состојбата низ болниците секојдневно се менаџира според потребите, исполнетоста и отворањето на нови места за хоспитализација. На утринскиот состанок со директорите на Клиниките разменивме информации во однос на состојбата. Ситуацијата е сериозна и во овој момент имаме благо зголемување на притисокот врз ковид центрите, односно во текот на вчерашниот ден имало поголем број на нови хоспитализаци. Мерките даваат резултат, но потребно е максимално придржување до истите за да го надминеме и овој епидемиолошки бран.“, напиша Филипче на Фејсбук.Претходна статија

ОСУМ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА САШО МИЈАЛКОВ ЗА СЛУЧАЈОТ „ТРЕЗОР“

Следна статија

ДРАГИ РАШКОВСКИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

Најново од Вести