(Фото) Царот Симеон стана цар Самоил за тв Алфа

//

Бугарскиот цар Симеон, кој владеел со Бугарското царство во периодот 893-927 г. се претвори во бугарскиот цар Самоил, кој владеел во периодот 997-1014 г.

Во вестите на тв. Алфа синоќа уметничка слика со ликот на царот Симеон, нацртана од бугарскиот ликовен уметник Димитар Ѓуџенов била искористена за покривање на вест во која се зборува за царот Самоил.

Грешката на колегите од Алфа ја забележал големиот пријател на Трибуна од САД, професорот од Универзитетот во Синсинати Иван Динев Иванов.” Не знам дали ова е дел од “заедничката” историја или опит за “бугаризациjа” од страна на ТВ Алфа“, прашува професорот Иванов во пост на социјалната мрежа Facebook, посветен на грешката на колегите од оваа проопозиционна телевизија.

Претходна статија

Ташев: Власта во Скопје ќе најде начин да ги спроведе измените во Уставот

Следна статија

Обвинителството бара притвор за жената која грабна бебе во Скопје

Најново од Вести