Габриел: Не треба да има Шенген граница меѓу Бугарија и Романија

/

Бугарската еврокомесарка Марија Габриел вчера ја коментираше одлуката на холандскиот премиер Марк Руте, Хаг  да не го поддржи влезот на Бугарија Шенген.

Таа истакна дека кога се исполнети критериумите,  земјите-членки треба да донесат соодветна одлука.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Габриел изрази надеж дека има уште време до 8 декември, кога Европскиот совет треба да ја донесе конечната одлука.

Габриел наведе  дека и е драго што ЕК цврсто застана зад трите земји – Бугарија, Романија и Хрватска и оти „искрено се надева дека во оваа ситуација нема да се користат аргументи за кои нема место во оваа дискусија“.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

Произведeни 12.797 MWh електрична енергија, целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Следна статија

Амбасадата на САД во Тирана ги предупреди своите граѓани да бидат внимателни на 6 декември

Најново од Вести