Гала концерт на светската оперска ѕвезда од Бугарија Александрина Пендачанска во Националната опера и балет

//

На 26 ноември 2022 на сцената на Националната опера и балет со почеток во 20.00 ч. ќе се одржи Гала оперски концерт на светски познатата оперска ѕвезда од Бугарија, Александрина Пендачанска, сопран.

На концертот ќе настапат и солистите: Ралица Богданова (сопран), Ѓорѓи Цуцковски (тенор), Зоран Сотиров (тенор), Марјан Јованоски( баритон ) во придружба на оркестарот на Националната опера и балет.

Диригент на оперскиот концерт е Бисера Чадловска, концерт-мајстор: Климент Тодороски.
На програмата ќе се изведат оперски арии од композиторите: Ј. С. Бах, В. А. Моцарт, Ж. Бизе, Џ. Верди, Џ. Пучини, У. Џордано и др.

Гала оперскиот концерт се одржува во соработка со Културно – информативниот центар на Република Бугарија во Скопје.

Претходна статија

Првата национална карта на фашистички споменици во Италија веќе е достапна на интернет

Следна статија

Кривична пријава против скопјанец за фалсификување пари

Најново од Вести