| |

(Галерија) На споменикот на генерал- мајор Каварналиев во близина на Дојран беше одбележана 111-та годишнина од смртта на овој храбар бугарски офицер

Во близина на Дојран, на споменикот на генерал-мајор Константин Каварналиев вчера беше одбележана 111-годишнината од смртта на на овој голем бугарски офицер кој загина за време на Меѓусојузничката војна од 1913 г, јавува БТА.

Почит кон делото на Каварналиев со своето присуство и обраќања оддадоа о.р. генерал-лејтенант Димитар Илиев – директор на Дирекцијата „Социјална политика и воено патриотска образовна политика“ во Министерството за одбрана, бригаден генерал Пламен Јорданов, заменик командант на копнените сили, капетан прв ранг В’лчо Атанасов, заменик началник на Вишата поморска школа ( ВВМУ) „Никола Вапцаров“, полковник Георги Георгиев, началник на Централниот воен округ, амбасадорот на Бугарија во Република Северна Македонија Ангел Ангелов, генералниот конзул во Битола Николај Димитров, воениот и помошникот на военото аташе на Бугарија во Северна Македонија, потполковник Асен Ламбев и мајор Дијан Динев, претставници на бугарските дипломатски претставништва во земјава, претставници на Министерството за одбрана, кадети од Воената академија и претставници на бугарската заедница во Република Северна Македонија.

„Бестрашен до самопожртвуваност, кој направи подвиг сличен на оној на Ботев. Херој кој стана столб на бугарската воена слава“ – вака амбасадорот на Република Бугарија во Република Северна Македонија, Ангел Ангелов, го опиша Каварналиев, кој потсети дека како млад дипломат пред 18 години ја напишал првата нота за реставрација на споменикот на бугарскиот офицер.

Во 1966 година, споменикот бил кренат во воздух, а неговите остатоци се уште стојат во близина, обраснати со трева и трње. 13 години бугарската држава се обидува да го обнови споменикот. Проф. Божидар Димитров направи копија од оригиналниот споменик, кој моментално е поставен во Шумен, а споменикот од бел камен висок 7,5 метри беше обновен на местото во 2019 година во присуство на тогашните премиери на Бугарија и на Р. на Северна Македонија Бојко Борисов и Зоран Заев. Оттогаш секоја година на овој датум на лобното место на ген. Каварналиев се одбележува годишнината од неговата смрт.

„ Да потсетиме дека Каварналиев не е само офицер, туку и спасител на цивилно население. Тој се соочува со 3.000 луѓе против армија од 42.000 за да ги спаси бежанците кои доаѓаат од костурските села и Леринско и се повлекуваат во Бургарија Додека ние им изразуваме почит на хероите, тие сѐ уште се живи“, истакна во својот говор амбасадорот Ангелов.

„Денеска му оддаваме чест на Константин Каварналиев – примерниот офицер кој со својата чесност, директност и татковски однос ги освои срцата, честа и почитта на бугарските војници.Тука го почитуваме неговото дело, саможртвата, неговиот свет подвиг во името на бугарскиот народ, на татковината“, рече бригадниот генерал Пламен Јорданов.

Свештеник од Струмичката епархија на Православната црква на Северна Македонија отслужи панихида во спомен на Каварналиев и загинатите бугарски војници. На споменикот беа положени венци и цвеќиња во име на министерот за одбрана на Бугарија, началникот на одбраната, Амбасадата на нашата земја во Северна Македонија и Генералниот конзулат во Битола, Централниот воен округ, како и од името на бугарските здруженија во Северна Македонија.

Полковник Константин Каварналиев бил бугарски офицер кој загинал во близина на Дојран за време на Меѓусојузничката војна. За време на војната бил назначен за командант на бригада во 3-та пешадиска балканска дивизија, со која се борел три дена за да му даде можност на населението од Кукуш да се повлече без да даде жртви. По повлекувањето на народот и палењето на Кукуш, грчката војска тргнала кон Дојран и таму започнале борбите. Полковникот Каварналиев има само 3.000 борци наспроти 42.000 грчка војска и сам влегол во битката. Позицијата ја задржал, но бил ранет во ногата, а куршумот скинал важна артерија. Каварналиев починал од раните на 23 јуни 1913 година и постхумно бил унапреден во чин генерал-мајор.

Погребан е во скромен, набрзина подготвен гроб меѓу своите војници на еден од ридовите меѓу Дојран и Валандово. Во 1916 година командата на деветтата пешадиска дивизија на Плевен решила да му подигне споменик на Каварналиев. Споменикот бил откриен со говор на потполковник Дрангов.

Покрај генерал-мајор Каварналиев, тука се погребани и пет војници кои загинале подоцна – за време на Првата светска војна.

Слични Објави