| | |

(Галерија) За 16-ти пат во Благоевград беа доделени новинарските награди „Со срце и збор против дрогата- во спомен на Вероника Герин“ во организација на ОБСН-Благоевград

На официјална церемонија во салата „22 Септември“ во Благоевград, на 30 ноември, градоначалникот на градот Методи Бајкушев и амбасадорката на Ирска во Бугарија Мартина Фини им ги врачи наградите на наградените новинари во конкурсот „Срце и збор против дрогата- во спомен на Вероника Герин“.

Конкурсот се одржува 16-та година по ред во спомен на ирската новинарка Вероника Герин, која била убиена на 26 јуни 1996 година – Меѓународниот ден против употребата на дрога и недозволената трговија со истата, и има за цел да ги награди и охрабри новинарите кои придонеле во борбата против трговијата со дрога.

Свеченоста ја отвори градоначалникот Бајкушев, кој им посака добредојде на присутните и им честиташе за напорите што ги прават со својата работа за спречувањето на трговијата и употребата на дрога.

„Храброста и подвигот на Вероника Герин е пример за секоја јавна личност и новинар, за сите кои барем еднаш покажале храброст и застанале против неправдите во нашето општество. Дејствата што ги правиме во нашите животи треба да се гледаат како камен фрлен во мирно езеро. На прв поглед, индуцираните бранови изгледаат навистина мали, но сите стигнуваат до брегот.

Секој од нас нека го следи примерот на Вероника Герин и нека ја покаже својата одлучност и храброст. Исклучително сум им благодарен на сите номинирани и наградени на конкурсот. Да потсетиме дека овој подвиг за нас е само пример како треба да го живееме животот“, рече Методи Бајкушев.

Оваа година новинарите беа наградени во три категории:

  • Категорија „Електронски медиуми“

Големата меѓународна награда – плакета и диплома ја доби Атанас Величков – главен уредник на веб порталот „Трибуна“ од Скопје.

Големата национална награда отиде во рацете на Радио Благоевград.

  • Категорија „Печатени медиуми“.

Големата меѓународна награда – плакета и диплома – Роберто Савијано – за книгата „Храброста е секогаш сам“ (Solo il coraggio), посветена на Џовани Фалконе,

Национална награда – плакета и диплома – доби новинарот Румен Жерев, издавачка куќа „Бугарска историја“.

  • Во категоријата „Документарец“ беа одликувани четворица победници:

Ангел Бончев за „Светецот молнија“, филм за Св. Вмчк. Ефрем Нови и

Валери Јаков за филмот „Биографски белешки за еден костурски војвода“.

Даниела Тренчева за „Ничија земја“ на Нова ТВ,

Мира Добрева – за филмот „Вртелешка“ – дел од серијалот „Во кадар“ на БНТ и за емисијата „Одблиску“ со наслов „За тешкиот пат од дрогата до слободата“,

Меѓу присутните на свечената церемонија беа Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Неврокопски Серафим, претседателот на ОБС Радослав Тасков, заменик-градоначалничката за образование и развој на бизнисот Борјана Шалјавска, Магдалена Рахова, претседавач на ОбСНВ – Благоевград, Румен Бојаџиев, извршен директор на Меѓународна асоцијација за борба против зависности од дрога и нелегален бизнис со дрога и д-р Теменушка Љубенова – долгогодишен претседател на ОбСНВ и креатор на конкурсот.

Присутните беа почестени со танцова и музичка честитка од Ансамблот „Пирин“. Беше прикажан и филм посветен на животот и делото на Вероника Герин, кој заврши со миг молк.

Пред свеченоста, градоначалникот Методи Бајкушев се сретна со ирската амбасадорка Мартина Фини, двајцата разговараа за можностите за идни заеднички иницијативи.Слични Објави