| |

Герапетритис: Пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ зависи од почитувањето на меѓународните договори

„Европскиот курс на земјите од Западен Балкан е поврзан со почитувањето на сите меѓународни договори“. Ова го изјави грчкиот министер за надворешни работи Јоргос Герапетритис на самитот на шефови на држави и влади во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), јавува ЕРТ, пренесува БГНЕС.

Домаќин на средбата е претседателката на РСМ Гордана Силјановска-Давкова.

„Важно е да се обезбеди европскиот курс на сите земји од Балканот и од регионот во период на многу големи предизвици, со две војни во нашето пошироко соседство. Мора да се направи напредок врз основа на конкретни предуслови, кои се формални и се однесуваат на почитување на демократијата, почитување на владеењето на правото, строго почитување на сите меѓународни договори и доследно почитување на се што е поврзано со ЕУ, меѓународното право, како и Се разбира, почитувањето на правата на малцинствата“, додаде Герапетритис.

БГНЕС потсетува дека за време на заклетвата на 12 мај, новата претседателка на РСМ, Гордана Силјановска-Давкова, наместо официјалното име – Република Северна Македонија, го употреби само името „Македонија“. Тоа предизвика остра реакција во Атина и меѓународен дипломатски скандал.

Министерот Герапетритис неколку пати потенцираше дека „европскиот пат на Скопје зависи од Атина“.

Договорот беше потпишан на 17 јуни 2018 година во селото Нивици на брегот на Големото Преспанско Езеро од страна на министрите за надворешни работи на двете земји, Никос Коѕиас и Никола Димитров, во присуство на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Договорот стави крај на долгогодишниот спор за името на Македонија меѓу властите во Скопје и Атина.

Слични Објави