| |

ГЕРМАНИЈА, ФРАНЦИЈА И ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ГО ОТФРЛИЈА ПРИТИСОКОТ ОД САД ДА ГИ ВРАТАТ САНКЦИИТЕ ЗА ИРАН

САД излегоа од иранскиот нуклеарен договор и затоа немаат право да бараат привремено враќање на санкциите на ОН за Техеран, рекоа министрите за надворешни работи на трите европски сили вклучени во ЈЦПОА како одговор на последниот притисок на Вашингтон, пренесува РТ.

„Франција, Германија и Велика Британија, т.н. Е3, посочуваат дека САД не се членка на ЈЦПОА од нивното повлекување од договорот на 8 мај 2018 година. Затоа Е3 не може да го поддржи барањето на САД да се вратат санкциите на ОН против Иран, бидејќи е во спротивност со нивните тековни напори за спроведување на договорот “, рекоа министрите за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан , Хајко Маас и Доминик Рааб во изјавата во четвртокот.

Заедничкиот сеопфатен план за акција (ЈЦПОА), името дадено за нуклеарниот договор од 2015 година за кој преговараше администрацијата на Обама, беше одобрен од сите пет постојани членки на Советот за безбедност на ОН и Германија.

Цитирајќи ја Резолуцијата 2231 на УНСЦ, со која се кодифицираше договорот, американскиот претставник во ОН, Кели Крафт, во четвртокот официјално побара привремено враќање на санкциите, обвинувајќи го Иран за значајна неусогласеност на договорот.

Сепак, Кина претходно истакна дека САД немаат право да го го бараат тоа откако еднострано излегоа од договорот. Изјавата на Е3 покажува дека Европејците го делат ставот на Пекинг за ова прашање.

Изјавата за Е3 се совпадна со прес-конференцијата на американскиот државен секретар, Мајк Помпео, во ОН, на која самоуверено изјави дека правилата на Советот за безбедност се јасни и ќе доведат до враќање на санкциите.

Извор: МакфаксСлични Објави