ГЕРОСКИ ДО ЃОРЃИ СПАСОВ: ВАКОВ ПРЕДЛОГ НЕКОМУ ДА МУ СЕ ЗАБРАНИ ДА СЕ ЗАНИМАВА СО НОВИНАРСТВО ПРЕД ВАС ИМАШЕ МИРКА ВЕЛИНОВСКА

//

Професорот Ѓорѓи Спасов со долг статус на facebook го искажа својот став за потребата од казни за новинарите, ако истите си дозволат да измислуваат факти или да клеветат политичари:

Со коментар на ова писание се јави новинарот Бранко Героски кој подвлече дека пред да се декриминализираат навредата и клеветата од Кривичниот законик, Груевски и неговата пропаганда се ложеле на драконски казни за новинарите, до степен да пропаѓаат медиуми и луѓето да губат станови и друг имот. Героски додава дека Груевски тоа го научил од Слобо Милошевиќ.Героски пишува дека втор пат ја слушнал идејата да се воведе законска можност некому да се забрани да се занимава со новинарската професија и додава дека таков предлог имала само Мирка Велиновска.

Претходна статија

СДСМ: ОБНОВЕНИ СЕ ПРЕКУ 500 КИЛОМЕТРИ ПАТИШТА, ЗАПОЧНУВА ИНВЕСТИЦИСКИ ЦИКЛУС ОД 850 МИЛИОНИ ЕВРА

Следна статија

УШТЕ ЕДНА „НИВА“ СО МАРИХУАНА ОТКРИЕНА НА БЛАЦЕ, СОПСТВЕНИКОТ НЕПОЗНАТ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да