|

Грција предлага ЕУ привремено да ги прифати децата погодени од војната во Газа

Европа има должност да прифаќа деца повредени и трауматизирани од војната во Газа се додека трае конфликтот, изјави денеска грчкиот министер за надворешни работи Јоргос Герапетритис.

Тој бара партнери за проектот, кој вклучува привремено носење деца во Европската унија, и за Ројтерс изјави дека оваа недела разговарал за идејата со палестинскиот премиер Мохамед Мустафа.

„Мораме јасно да се соочиме со оваа трагедија“, рече Герапетритис.

Слични Објави