Груби: Нема раскол во ДУИ, видовте сите беа кај Ахмети

/

Нема раскол во ДУИ, па нели видовте вчера дека сите беа построени зад лидерот Али Ахмети. Вака одговори најблискиот соработник на Ахмети и прв вицепремиер на новинарско прашање поврзано со барањето на „огнената група“ за негово разрешување од функциите, посочувајќи на тој начин на вчерашната средба на скопската група од „огнените“ со лидерот Ахмети одржана во Мала Речица.

Прашан за барањето за негово разрешување и дали смета дека е незаменлив во ДУИ, Груби рече:

„Не само ДУИ, туку кој било општествен процес може без секого, но се наоѓаме во пресудни моменти на енергетска криза и на други кризи кога секој од нас треба да даде придонес за надминување на проблемите, пред сѐ во интерес на државата и граѓаните. Јас имам најмалку заслуги за ДУИ, најмногу заслуги секако има Ахмети, како и сите членови на ДУИ во изминатите години“.Извор: zoom.mk

Претходна статија

Данела Арсовска назначи нов заменик градоначалник на Град Скопје

Следна статија

Мицкоски не сака дуел со Арсовска, вели граѓаните не биле заинтересирани, но ќе следел како работи

Најново од Вести

Историскиот музеј во Благоевград ќе претстави две монографии, за ВМРО и за улогата на активните жени во бугарските заедници во Македонија и Одринска Тракија

Во Регионалниот историски музеј – Благоевград денеска ќе бидат претставени две монографии на д-р Елена Александрова,