ГУЖВИ ЗА АЛКОХОЛ ВО БАНГКОК, ВЛАСТА РЕШИ ДА ГО ЗАБРАНИ БАШ ПРЕД НИВНАТА НОВА ГОДИНА

/

Илјадници луѓе денеска чекаат во редици за вино, пиво и друг алкохол во Бангкок, откако локалната власт во главниот град на Тајланд објави десетдневна забрана за продажба на алкохол, за да се да ги спречи социјалните активности пред традиционалната нова годинa.

Забраната како што соопшти портпаролот на општината ќе трае од 10 до 20 април.

Локалните медиуми веќе јавуваат за огромни групи на луѓе кои се собираат во деловите за алкохол на супермаркетите.



За тајландската нова година – Songkran – граѓаните обично ги посетуваат своите родители. Прославите, кои честопати се прелеваат со алкохол, се намалени за да се ограничи ширењето на коронавирусот.



Претходна статија

(ВИДЕО) ЕКИПА НА ТВ СТАР ПРВА РАЗГОВАРАШЕ НА ЖИВО СО ПОЗИТИВНИОТ НА КОВИД-19 ГРАДОНАЧАЛНИК НА ЧЕШИНОВО-ОБЛЕШЕВО

Следна статија

РЕВОЛТ ВО ДРЖАВНИОТ КАРАНТИН ВО БЕРОВО: ЧОВЕК СО СИМПТОМИ Е ПУШТЕН ВО ДОМАШНА ИЗОЛАЦИЈА А ДОДЕКА ЛУЃЕ БЕЗ СИМПТОМИ НЕ СЕ ПУШТААТ ДОМА

Најново од Вести