ХАН: ДИЈАЛОГОТ БЕЛГРАД-ПРИШТИНА Е КЛУЧЕН ЗА ЕУ ПЕРСПЕКТИВАТА НА ЦЕЛ ЗАПАДЕН БАЛКАН

/

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, изрази надеж дека по изборите на Косово, работите ќе бидат појасни и дека ќе може да се влезе во „финалната фаза“ на преговорите помеѓу Белград и Приштина.

Хан е дециден дека позитивниот исход од дијалогот меѓу Србија и Косово е клучен елемент на идната европска перспектива на целиот регион.Тој сепак истакна дека до тогаш е важно и двете страни да направат отстапки за да се деблокираат преговорите.

Претходна статија

ШИЛЕГОВ ОБЈАВИ ВИДЕО НА КОЕ СЕ ГЛЕДА КАКО ХУЛИГАН ГО УНИШТУВА ЗЕЛЕНИОТ КРОВ НА ГТЦ

Следна статија

ВО СКОПЈЕ ОСУМ СООБРАЌАЈКИ, ПОВРЕДЕНИ СЕДУМ ЛИЦА

Најново од Вести