Хојт Ји: САД остануваат на Балканот

//

САД имаат намера да останат присутни на Балканот и да бидат важен партнер на регионт, бидејќи неговата иднина лежи на Западот, изјави американскиот заменик-помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Хојт Брајан Ји. 

– Најмалку последниот четвртина век, САД се активен и важен партнер на Западниот Балкан и планираме да продолжиме да го правиме тоа. Нашата цел за време на повеќе мандати на американската администрација е да работаме со нашите партнери на јакнење на демократските институции и спроведување на реформите потребни за евроатланска интеграција. Тоаостанува наш приоритет – изјави Хојт Ји во интервју за подгорички „Вијести“…  (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Турскиот театар утре ја изведува премиерно „Среќна Нова година“

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ во петок ќе бира нов Извршен комитет

Најново од Вести