ХОЛАНДИЈА ЌЕ ДОНИРА 3 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА САНИРАЊЕ НА ШТЕТИТЕ ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО АЛБАНИЈА

/

Холандија одлучи да и донира три милиони евра за санирање на последиците од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија на 26 ноември минатата година .

Веста ја објави министерот за надворешни работи на Холандија, Штеф Блок, во видео запис на Твитер.

Холандија е силно посветена да и помогне на Албанија во нејзините напори за обнова. Во солидарноста со албанскиот народ, Холандија ќе донира три милиони евра – пишува Блок.Инаку, Европската Комисија неколку дена по земјотресот одлучи да даде 15 милиони евра за Албанија за санирање на штетите од разорниот земјотрес.Претходна статија

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ ОД КОРОНАВИРУС НА КРУЗЕРОТ „ДАЈМОНД ПРИНЦЕС“

Следна статија

МАРИЧИЌ: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Е ВАЖЕН МАКЕДОНСКИ И БУГАРСКИ ЈУНАК

Најново од Вести