Хроника на едно национално предавство

//

Пишува: Методи Иванов

Да започнеме со наведување на поединечните чекори на овој план со тоа што ќе признаеме дека силно се надеваме дека здравиот разум и чувството за државност кај нашите управувачи ќе преовладаат и дека на крајот нема да се случи предавство. Но, присуството на многу сигнали и акции во оваа насока во последните неколку месеци не обврзува да ги следиме процесите со зголемено внимание и да бараме одговорност од бугарските политичари. Ајде да видиме.

08.04.22.

Во медиумите се појавија информации дека премиерот Кирил Петков планира да го најави укинувањето на ветото на 24 мај, на заедничката прослава со премиерот на РС Македонија Ковачевски во Рим.

10.04.22.

Претседателката на партијата ГЕРБ, Десислава Атанасова, пред медиумите изјави дека „ премиерот Петков земал обврска до 24 мај да биде кренато ветото за РС Македонија.“ Тој подоцна негираше, но сомнежите останаа се додека македонската страна соопшти дека нема да учествува во заедничкото одбележување.

15.04.22.

Министерката за надворешни работи Теодора Генчовска на сослушување во Народното собрание соопшти дека Петков води паралелна надворешна политика за Северна Македонија, чија цел е укинување на ветото. „Надворешнополитичкиот тим на премиерот Кирил Петков има сериозни разлики на тема Северна Македонија во однос на националната позиција“, изјави Генчовска пред новинарите по затворената собраниска седница.

31.05.22.

Во медиумите „протекоа“ информации за планирана средба меѓу францускиот претседател Макрон, бугарскиот претседател Радев и премиерот Петков. На средбата било предвидено се разгледа и да се одобри предлогот на Макрон за укинување на бугарското вето за почеток на преговорите за членство на РС Македонија во ЕУ. Според учесници во коалицискиот совет на кој се разговарало за идејата на Петков, „француското претседателство ветило дека ќе ги вклучи сите бугарски барања во преговарачката рамка и ќе обезбеди нивно спроведување од самиот Макрон“. Откако еден од учесниците изразил сомневање дека ЕУ ќе може да обезбеди исполнување на бугарските услови, друг учесник во советот го уверил со зборовите „што и да понудиме ќе помине бидејќи Бугарите не го разбираат ова прашање“ и додал дека бил обезбеден сериозен буџет „социолошка агенција да се занимава со населението по ова прашање во следните две недели“.
По средбата во Париз, Петков планирал да се одржи КСНС со претседателот, по што францускиот предлог ќе се проследел до парламентот, каде владината коалиција ќе ги повикала своите пратеници „да гласаат по совест“ или да го поддржат „единственото можно решение“. На овој начин се планирало да се смени сегашната позиција на нашата држава, а истовремено премиерот да го исполни ветувањето „дека се ќе биде одобрено од Народното собрание“.

01.06.22.

Министерката за надворешни работи Теодора Генчовска по втор пат јавно објави дека Петков води паралелна надворешна политика со цел да го укине ветото. „За жал, сепак, тимовите на премиерот продолжуваат да го саботираат процесот на различни начини. Водат разговори со нашите партнери од Европската Унија. Се обидуваме овие разговори да ги водиме навистина професионално, формално, но сепак дознаваме дека паралелни разговори водат и советници на премиерот“.

09.06.22.

Самиот Кирил Петков пред една недела во интервју призна дека лично тој ја водел својата надворешна политика за да го укине ветото за РСМ. Затоа тој побарал од претседателот да го свика КСНС за да ги запознае учесниците со неговите „нови предлози“. Како што тогаш пишуваше БГНЕС, „сето ова сугерира дека предлозите што ги подготвиле Кирил Петков и неговиот тим биле „предложени“, веројатно од заинтересирани надворешни фактори, до преговарачкиот тим на МНР.

09.06.22.

Пратеникот на ИТН, Балабанов, покажа белешка, за која рече дека е рачно напишана од премиерот Петков додека патувале заедно со возот за Киев, во која тој ја илустрирал шемата што ја смислил за укинување на ветото. Првата точка во неговиот план била укинување на ветото, а потоа и сите други услови – немање територијални претензии, внесување на Бугарите во уставот, отворање на македонските архиви, решавање на историски спорови, корекција на табличките на спомениците. Според Петков, било планирано да се потпише билатерален документ кој тој го нарекол „договор за преговори“, во кој ќе бидат вклучени горенаведените точки. Во него на прво место било ставено укинувањето на бугарското вето, а потоа и во самиот процес на преговори, кој според бугарскиот премиер ќе трае меѓу 10 и 15 години, следела реализација на соодветните точки. На Бугарија и било ветено дека ќе добие гаранции за исполнување на сите овие барања од Европа. Балабанов ја нарече обврската „гаранција-Франција“.

Повеќе за предметната белешка и обид за интерпретација на нејзината содржина можете да видите овде.
Според анализата на агенцијата БГНЕС, на планот за укинување на бугарското вето на премиерот Петков се гледаат неколку работи. Пред се, тој е активен актер по темата „Северна Македонија“. Второ, тој и неговиот советнички тим воделе активни паралелни преговори и со македонската страна и со европските партнери, пред кои биле дадени ветувања за укинување на бугарското вето. Трето, конкретните точки што се појавуваат во планот на Петков само се чини дека кореспондираат со елементи од Рамковната позиција на Бугарија за случајот Северна Македонија. Во суштина, она што го замислил Петков е обид за тешка манипулација со бугарското општество и целосна замена на сегашната бугарска позиција, што ќе му биде претставено како „огромен успех на бугарската дипломатија“.10.06.22.

Претседателот на мешовитата комисија за историски и образовни прашања, проф. Ангел Димитров, во свое интервју призна дека веќе неколку дена е под притисок од службите, поточно од ДАНС. Тој бил обвинет дека ги бранел интересите на земјата бранејќи го бугарскиот став за историската вистина. Службите се под раководството на премиерот.

14.06.22.

За коментарот на албанскиот премиер Еди Рама, кој во Солун го претстави својот македонски колега Димитар Ковачевски како „премиер на идната Западна Бугарија“, Османи рече дека Рама бил многу остар кон бугарската делегација до тој степен што и тие биле иритирани, особено за прашањето за Македонија, велејќи дека ова што го прави Бугарија е голем срам“. Бугарската делегација во Солун ја сочинуваа Кирил Петков, Лена Бориславова и Теодора Генчовска. Министерката Генчовска секогаш во своите јавни настапи ја бранела бугарската позиција, тогаш можеме да заклучиме дека од неа се срамеле премиерот Петков и шефицата на неговиот кабинет Бориславова.

14.06.22.

Според поранешниот македонски премиер и поранешен в.д преговарач со Бугарија во име на владата на Зоран Заев – Владо Бучковски, Кирил Петков бил подготвен да достави до бугарскиот парламент компромисен предлог и да побара од парламентот мандат за укинување на ветото против Северна Македонија. Во срцето на овој предлог би била француската идеја за решавање на спорот на претседателот Макрон, која би била формално усвоена и потпишана на лице место во Париз по гласањето во Собрание, за да може да се укине ветото пред крајот на француското претседателство со ЕУ. Бучковски потврди и дека Петков отсекогаш водел паралелна надворешна политика под раководство на неговата советничка за надворешна политика Весела Чернева и рече дека во последните денови дури успеал да ја убеди министерката за надворешни работи Генчовска да работи на компромис со Скопје и укинување на вето. Според Букчовски, Петков имал сценарио како новиот предлог да биде поднесен и изгласан во Народното собрание – „Мислам дека доколку реши да го постави ова прашање во парламентот, ќе ја добие поддршката од некои пратеници од ГЕРБ и ДПС. Мислам дека ќе го добие потребното мнозинство, но нема многу време до самитот на ЕУ“. Ова се вклопува во загриженоста на некои аналитичари на таквиот план дека при евентуално гласање, покрај ПП, ДБ и гореспоменатите веројатно веќе договорени пратеници од ГЕРБ и ДПС, би им се придружиле на новопримените дезертери од ИТН и неколку луѓе од БСП, а самата БСП во најголем дел ќе отсуствува од салата за да не го наруши официјално објавениот цврст став по ова прашање.

14.06.22.

Лидерот на Вазраждане и официјално најави отсуство на целата негова пратеничка група од салата, што би помогнало да се намали кворумот и да се добие одобрение кај присутните пратеници. Тој рече дека „оваа недела, буквално утре, се очекува Народното собрание да го укине ветото“ за членството на Северна Македонија во ЕУ на Кирил Петков, „со гаранции од Макрон“.

Откако ја претставивме хронологијата на политичките процеси кои ја оцртуваат линијата на растечкиот ризик за донесување одлука која е исклучително штетна за Бугарија, сметаме дека е наша должност да го направиме следново

Апел до општеството:

Како Бугари и граѓани на една европска земја кои го негуваат своето минато и завештаните идеали на борците за нејзина слобода и просперитет, да не дозволиме да бидат изневерени нашите национални интереси. Секој од нас кој ја сака Бугарија, кој ја почитува нејзината историја, нека сочувствува со нашите сонародници во Северна Македонија и нека ни посака сите заедно и добро да живееме во заедничкиот европски дом, да правиме што можеме, имено:

  • да контактираме со претставниците на партијата што ја поддржуваме (дури и да не е претставена во парламентот) и да бараме од нив политички активности за заштита на националната позиција на нашата земја, вклучително и да се спротивставиме на сите можни планови да и се дозволи влез во ЕУ на една земја-кандидат без реформи тешка тоталитарна србокомунистичка идеологија, која има отворени антибугарски позиции;
  • да го искаже своето мислење, коментирајќи ја опасноста од планираното предавство на социјалните мрежи и во медиумите каде што имаме пристап;

-Сите заедно да бидеме подготвени и јавно да го демонстрираме својот став на улиците и плоштадите во Бугарија, доколку е потребно.

Да не заборавиме дека ЕУ нема корист од прифаќањето земја-членка која ги крши правата на своите граѓани, не ги почитува нејзините меѓународни договори, не раскинала со своето комунистичко минато и не сака да развива добрососедство.
Во моментов нема гаранции дека во процесот на пристапување ќе можеме да ги заштитиме правата на Бугарите. Ова е утопија со која Македонците се обидуваат да нè измамат да го укинеме ветото. ЕУ не се согласи да го вклучи ова (или кое било друго) наше барање во преговарачката рамка и нема причина да го прави тоа, бидејќи тоа би значело промена на правилата за прием на нови членки и создавање индивидуална рамка специјално за PCM, само со цел да ги реши нејзините проблеми од билатерален карактер. Филозофијата на ЕУ е намерно спротивна – да се расчистат ваквите прашања пред да почнат преговорите. Имаме лош пример за таква наивност од страна на Германија – Чешка пред да влезе во ЕУ потпиша меморандум дека ќе ги исполни барањата на Германија за решавање на билатералните прашања со Судетската област. Меѓутоа, откако стана членка, Чешка погодно „заборава“ на ветеното, а Германија мораше да се помири со ситуацијата, иако е најголемата сила во ЕУ. Нашите шанси нешто во РСМ да се смени се само пред почетокот на преговарачкиот процес. Затоа во последната резолуција на Европскиот парламент од 19.05.22. Според извештајот за напредокот на РСМ за пристапување во ЕУ, најважна препорака беа билатералните спорови да се решаваат одвоено од преговарачкиот процес, што автоматски значи пред да започне, бидејќи нашата земја нема да даде зелено светло доколку не се решат споровите. Овде е важно да се забележи уште една точка – доколку дозволиме нереформираната РСМ да започне преговори со ЕУ, таа веднаш ќе почне да ги користи сите можни механизми и особено парите од фондовите на ЕУ за да продолжи со пропагандата и притисокот врз нас.

Очекуваме бугарските политичари да ја покажат потребната храброст да ги бранат нашите национални интереси, како и да ги направат потребните напори за да и помогнат на Северна Македонија да ги скрши идеолошките окови на своето србокомунистичко минато за да ја постигне сонуваната европска иднина. Друг начин нема и тоа неизбежно ќе се случи во одреден момент, но времето на човечките животи е бесценето и не треба да биде ставано на коцка поради геополитичките зависности и стравот од вистината. Бидејќи, како што добро знаеме, само вистината може да не ослободи.

Претходна статија

Колективна изложба на бугарски и македонски современи автори во посета на Градската галерија во Благоевград

Следна статија

(Видео) Трифонов: Правата на Бугарите во РС Македонија не можат да трпат одлагање

Најново од Истакнато

Последниот атентатор (8)

Спомени на Крсто Петрушев (1913-2007) од Богданци, припадник на ВМРО, запишани од Владимир Перев. На почетокот