Има жртви во големата експлозија во германски Леверкузен

/

Во огромната експлозија во германскиот град Леверкузен, најмалку едно лице го загуби животот, но се стравува дека бројката може да биде повисока, со оглед дека четири лица се водат како исчезнати, а има и неколку повредени.

Експлозијата се случила во вторникот наутро во 9:40 часот, во простории на фабрика за отпад. Градските власти издадоа наредба сите да останат дома, да се заслонат во затворени простории и да ги затворат прозорците и вратите.

Во компанијата покрај отпад, се складирале и уништувале опасен отпад и високи токсични материи. Властите проверуваат колку чадот може да влијае на здравјето на граѓаните на Леверкузен.Извор: Zoom.mk

Претходна статија

Симеонов: По темата за Македонија во бугарското општество постои консензус и тоа е надвор од дебата

Следна статија

Сребрен медал за Македонија на Олимписките игри, Георгиевски поразен во финалето

Најново од Вести