|

Институт за проучување на војната: Маргинален напредок за Украина

Украина постигна мал напредок вчера додека нејзината контраофанзива продолжи, според Институтот за проучување на војната (ISW). Тинк-тенкот со седиште во САД во своето последно ажурирање соопшти дека операциите во Лиман, Бахмут, на границата Доњецк-Запорожје и во западна Запорожје и донеле само „маргинални придобивки“ за Украина.

NEW: #Ukrainian forces conducted #counteroffensive operations in at least four sectors of the front and made marginal advances on July 3. Geolocated footage shows that Ukrainian forces have advanced southwest of #Bakhmut.

Latest #Ukraine assessment: https://t.co/PfQyAsILT5 pic.twitter.com/4VYjMIuLrK

— ISW (@TheStudyofWar) July 4, 2023

Неколку извештаи од двете страни покажуваат дека Украина се соочила со жесток отпор од руските сили, особено на истокот, иако украинските власти сакаат да укажат дека „главниот удар“ на нејзината контраофанзива допрва треба да се случи.Слични Објави