|

(Видео) Зеленски за Си-Ен-Ен: Пропаѓа моќта на Путин

Во интервју за Си-Ен-Ен, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека одговорот на Владимир Путин на вооружениот бунт на платеничката група Вагнер е „слаб“ и дека рускиот претседател ја губи контролата над својот народ.

 

„Ја гледаме реакцијата на Путин. Тоа е слабо“, изјави Зеленски за Си-Ен-Ен во Одеса во интервјуто.

„Прво, гледаме дека тој не контролира сè. Како Вагнер се пресели длабоко во Русија и окупираше одредени региони покажува колку е лесно тоа да се направи. Путин не ја контролира ситуацијата во регионите. Сета таа вертикална моќ што ја имаше само пропаѓа“, рече Зеленски.

Путин се соочи со најголемата закана за неговиот авторитет во последните две децении минатиот месец кога шефот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин, започна краткотраен бунт, преземајќи ја контролата врз воените објекти во два руски града и марширајќи кон Москва.

Слични Објави