|

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот

Иран предупреди дека ќе одговори со поголема сила доколку Израел возврати со напади овој викенд, за кои Техеран рече дека се одговор на израелскиот напад претходно овој месец врз комплексот на неговата амбасада во сирискиот главен град Дамаск.

„Исламската Република Иран нема да се двоуми да го искористи своето вродено право на самоодбрана кога е потребно“, се вели во изјавата на иранскиот амбасадор и постојан претставник во ОН, Амир Саид Иравани.

„Ако израелскиот режим повторно изврши каква било воена агресија, одговорот на Иран сигурно ќе биде посилен и порешителен“, додаде амбасадорот Иравани.

Наведувајќи ја самоодбраната од повторената израелска воена агресија, Иравани рече дека нападите биле конкретно како одмазда за израелскиот напад на 1 април врз, како што вели Иран, дипломатски објекти во Дамаск.

Иран тврди дека нападот го прекршил меѓународното право и довел до смрт на седум ирански воени советници, вклучително и клучни команданти на Корпусот на иранската револуционерна гарда.

Во соопштението, исто така, се критикува Советот за безбедност на Обединетите нации дека „не го одржува меѓународниот мир“, дозволувајќи му на Израел да ги „крши“ воспоставените меѓународни норми и ескалацијата на регионалните тензии.

Израел изврши бројни напади врз цели поддржани од Иран во Сирија, честопати насочени кон пратките со оружје, наводно наменети за Хезболах, моќниот посредник на Иран во Либан.

Израел не ја презеде одговорноста за нападот на 1 април во кој беше уништена зградата на иранскиот конзулат во главниот град Дамаск и убиен Мохамад Реза Захеди, висок командант на Револуционерната гарда.

Сепак, портпаролот на израелските одбранбени сили за Си-Ен-Ен изјави дека нивните разузнавачки служби покажале дека зградата не е конзулат, туку „воена зграда на силите Кудс преправена во цивилна зграда“.

Слични Објави