ИСПОВЕД НА ДОКТОРКАТА КОЈА ГО ОТКРИ КОРОНАВИРУСОТ: „СE ПОЧНА КОГА ДОЈДЕ ЖЕНА СО КАШЛИЦА И ПРОБЛЕМИ СО ДИШЕЊЕТО“

/

Докторката Жанг Џијан, која работи на одделението за респираторна и интензивна нега во болница во Вухан, се води како првиот доктор кој го открил новиот коронавирус.

Таа за новинската агенција Синхуа опиша како изгледале првите денови од епидемијата која се прошири токму од тој кинески град. Говорејќи низ сината маска, таа ги откри деталите од првата средба со смртоносната болест, која досега однесе преку 154 илјади животи во светот.

Како што вели, првите два случаи на коронавирус биле постар маж и неговата сопруга.

– Првиот случај кој го примивме беше постара жена која имаше треска, кашлица и проблеми со дишењето. Нејзиниот сопруг и син дојдоа со нејзе, но мажот дојде на доктор поради тоа што се чувствувал омалаксано. Немаше треска… Помисливме дали можеби и синот е исто така болен. Кога направивме тест, бевме сигурни дека и синот имал проблеми со белите дробови, раскажува докторката Жанг.

Таа рече дека симптомите кои ги имало семејството личеле на „грип или воспалување на белите дробови“, но нивните СТ снимки откриле дека белите дробови им биле прилично оштетени.

– Снимките покажуваа дека вирусната инфекција предизвикала оштетувања на нивните бели дробови. Меѓутоа кај синот биле многу пооштетени отколку што сме виделе било кога, кажа Жанг, која во 2003-тата година била ангажирана во борбата против САРС.

Кога на 27. декември дошол уште еден пациент со истите симптоми, таа поднела извештај до болницата и предупредила дека веројатно е „откриена вирална болест која е најверојатно заразна“, со огле дека претходно имала искуство со ширењето на САРС.Пациентите почнале да пристигнуваат

Таа тврди дека започнале да пристигнуваат и други пациенти со слични симптоми, после што се консултирала со 10 експерти и го пријавила целиот случај.

– Посомневавме дека нешто не е во ред, но не знаевме што точно беше тоа, рече таа за агенцијата Синхуа.

Следниот ден е започната истрага, а на 30-ти декември сите здравствени установи во Вухан се предупредени дека почнала „епидемија на воспалување на белите дробови од непознат причинител во градот“.

Целиот текст прочитајте го тука.

Извор: Макфакс

Претходна статија

БИЛ УАПСЕН СО УКРАДЕНИ ПРЕДМЕТИ ЗА ВРЕМЕ НА ПОЛИЦИСКИ ЧАС

Следна статија

УАПСЕН МАЖ ОД ГРЧЕЦ БАРАН СО ПОТЕРНИЦА

Најново од Вести