ИСТОРИСКИ ПРОЦЕС: САРКОЗИ НА СУД ЗА КОРУПЦИЈА

//

Судскиот процес против поранешниот француски претседател Никола Саркози, обвинет за корупција и злоупотреба на влијание, започнува денес во Париз.

Случајот е прв во низата истраги против десничарскиот политичар кој ја водеше Франција помеѓу 2007 и 2012 година и беше покренат по години обиди обвиненијата да се откажат или да се поништат.

Обвинителството ги обвинува Саркози и неговиот адвокат Тиери Херцог дека се обиделе да го поткупат судијата Гилберт Азибер за да им дадат тајни информации од друга истрага против поранешниот француски лидер. За возврат. Саркози е обвинет дека му понудил на Азибер удобна работа на Азурниот брег.

Саркози беше мета на повеќе истраги, од обвинувања дека незаконски примал пари од починатиот либиски лидер Моамер Гадафи до земање процент на продажба на оружје во Пакистан.

Француските детективи започнаа да ги следат комуникациите на Саркози во септември 2013 година, како дел од истрагата за обвинувањата дека тој добил непријавена и незаконска донација од 50 милиони евра од Гадафи за финансирање на претседателската кампања во 2007 година.

Собраните податоци ги насочија во сосема поинаква насока. Откриено е дека поранешниот претседател и Херцог тајно комуницирале преку мобилни телефони користејќи лажни имиња. Саркози бил Пол Бизмут, пишува Гардијан.

Дополнителното прислушување откри дека Саркози бил во контакт со Азибер, тогашен судија на Касациониот суд, највисокиот суд на Франција, преку Херцог, со цел да се извлечат доверливи информации за друга истрага дали Саркози добил донации од наследничката на Лореал, Лилијан Батенкур.

Истражителите ги заплениле дневниците на Саркози, како дел од истрагата на Батенкур, а поранешниот претседател наводно сакал Азибер да открие што планирале со нив. За возврат, тој вети дека ќе му помогне на Азибер да добие место во Монако.

Случајот Батенкур на крајот беше отфрлен, но потоа беше отворена истрага за корупција и злоупотреба на влијание.

Сакрози секогаш одлучно ги негираше сите обвинувања, еднаш изјавувајќи дека обвинувањата се „навреда за неговата интелигенција“.Саркози, Херцог и Азибер се обвинети за корупција и злоупотреба на влијанието. Херцог и Азибер се обвинети и за „откривање на професионални тајни“. Доколку бидат осудени, тие можат да добијат 10 години затвор и големи парични казни.

Канцеларијата на Националниот финансиски обвинител (ПНФ) го обвини Саркози дека се однесувал како „искусен криминалец“, а неговите адвокати за „парализирање“ на истрагата со бројни жалби.

Поддржувачите на Саркози, вклучително и поранешниот министер за правда Рашид Дати, за возврат го обвинуваат ПНФ, основан од претходникот на Саркози, социјалистот Франсоа Оланд, за делење на „политичка правда“.

Сепак, Фабрис Афри, уредник на „Медијапарт“, кој спроведе неколку истраги во врска со наводите за политичка корупција, за „Осбервер“ изјави дека обидите на Саркози да го сврти вниманието од себе и да покаже со прст кон судскиот и политичкиот систем се „чист популизам“.

„Ова е историско судење во Франција, бидејќи претседателот за прв пат ќе се појави на суд под обвинение за корупција. „Ова е дефинитивно клучот и веројатно најголемиот тест за француските судии за борба против корупција“, рече Афри.

„На Саркози му се суди, но наместо да одговори на обвиненијата, тој се обидува да покаже со прст кон францускиот судски систем и да ја префрли вината. Тука имаме поранешен претседател кој се однесува како Берлускони и Трамп“, додаде тој.

Саркози се очекува да се појави на суд следната година за друг случај, таканаречена „афера бигмалион“, каде што е обвинет за трошење огромни суми пари за кампањата во 2012 година. Датумите на рочиштата за другите истраги поврзани со Саркози сè уште не се утврдени.Претходна статија

МАКЕДОНИЈА ЌЕ НАБАВИ 400 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНА

Следна статија

ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ ПРИ НАПАД СО НОЖ ВО ЦРКВА ВО КАЛИФОРНИЈА

Најново од Вести