|

Израел нареди евакуација на третина од Газа; ОН: Прашањето е каде да се оди

ОН соопшти дека одлуката на Израел да ги евакуира Палестинците од областите Хан Јунис и Рафах е најголемата таква наредба во Појасот Газа откако борбите принудија 1,1 милион луѓе да го напуштат северниот дел на енклавата во октомври.

Портпаролот на ОН, Стефан Дужарик во понеделникот рече дека наредбата за евакуација се однесува на една третина од Газа, а проценката на Агенцијата на ОН за палестински бегалци (UNRWA) вели дека околу 250.000 луѓе моментално живеат во областа.

Тој смета дека „евакуацијата во толку голем обем само ќе ги влоши страдањата на цивилите и ќе ја зголеми потребата за хуманитарна помош“.

Тој предупреди дека луѓето се соочени со „невозможен избор повторно да се преселат, некои веројатно по втор или трет пат, во области кои едвај имаат доволно простор и функционални услуги, или да останат во област каде што ќе има жестоки борби“.

Според Министерството за здравство на Газа, речиси 38.000 луѓе загинале во борбите. Во енклавата живеат околу 2,3 милиони луѓе.

„За ваша безбедност, мора веднаш да се евакуирате во хуманитарна зона“, објави на социјалните мрежи Авичај Адрае, портпарол на израелските одбранбени сили на арапски јазик.

Додека израелската воена операција против Хамас се одолговлекува во својот десетти месец, цивилите во Газа се притиснати во сè потесните делови на земјата, поставувајќи шатори во урнатините на градовите од кои веќе побегнале или покрај морскиот брег.

Многу жители на Кан Јунис се преселија таму од Рафа, откако беше цел на Израел во мај, предизвикувајќи околу милион луѓе да избегаат за само неколку недели. Дотогаш Рафа беше последното прибежиште за цивилите во Појасот Газа.

Наредбата за евакуација дојде откако претходно во понеделникот беа истрелани најмалку 20 ракети од областа Кан Јунис кон израелските заедници кои се граничат со Газа, според израелската војска.

Луиз Вотериџ, портпаролка на Агенцијата за помош и работа на ОН (UNRWA), која им помага на палестинските бегалци, рече дека наредбата за евакуација може да влијае на околу четвртина милион луѓе во Кан Јунис – од кои на многумина ќе им биде тешко да се евакуираат поради лошите временски услови и хуманитарни услови.

Дури и ако можат да заминат, рече таа, не е јасно каде можат безбедно да одат: „Дури и најздравите луѓе ќе се борат да се движат на овие температури со недостиг на храна и вода“. Таа додаде: „А каде да одат тогаш? Тоа е следното прашање“.

Слични Објави