ИЗРАЕЛСКИТЕ ВЛАСТИ ЗАГРИЖЕНИ ЗА СТАВОТ НА БАЈДЕН КОН ИРАН И ПАЛЕСТИНА

Израелските власти изразија загриженост за намерата на американскиот претседател Џо Бајден повторно да се приклучи на нуклеарниот договор со Иран во 2015 година, како и за решавање на израелско-палестинскиот конфликт.

loading...

Според Израелското армиско радио, изјавите дадени од новиот државен секретар на САД, Ентони Блинкен, во Сенатот во средата не ги намалија стравовите на Израел.

Сепак, израелскиот министер за енергија, Јувал Штајниц, ја минимизираше загриженоста на официјалните лица, велејќи дека немаат разбирање за реалноста во САД.

„Како некој што лично ги познава Бајден и американската демократска и републиканска арена, можам да кажам дека Нетанјаху се смета за еден од најважните лидери таму“, објасни Штајниц.

„И израелско-американските контакти за нуклеарниот договор ќе започнат наскоро. Комуникацијата секогаш се одвива преку неколку канали. „Најважниот канал е директниот,“ додаде тој.

Израелскиот амбасадор во Вашингтон, Гилад Ердан, во четвртокот изјави дека е уверен оти Бајден е пријател на Израел.loading...

„Мислам дека можеме да очекуваме години на проширување на соработката во уште повеќе области надвор од постојните. Мислам дека постои силна основа за оптимизам “, рече тој за Армиското радио.

„Једиот Ахронот“ во својот напис посочи дека се очекува Бајден да ги поддржи договорите за нормализација меѓу Израел и ОАЕ и Бахреин, но тој нема да се согласи за снабдување со оружје на земјите од Заливот, како што тоа го стори Доналд Трамп. Весникот додаде дека Израел планира да побара од администрацијата на Бајден да не прави изненадувања во однос на иранското и на палестинското прашање.

Поранешниот израелски премиер Ехуд Олмерт, во меѓувреме, ја поздрави најавата на Блинкен за посветеноста на администрацијата на Бајден за решение на две држави додека не ја поништи одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

„Ова укажува на тоа дека тој е пријател на Израел. Само оние кои не се пријатели на Израел можат да поддржат напуштање на политичката ситуација каква што е, што е спротивно на израелските интереси“, рече тој за „Маарив“.