ЈАМАЈКА ДЕМАНТИРА ДЕКА ГО ПРИЗНАЛА КОСОВО

//

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала независноста на Косово, јави РТС.

Тачи вчера на „Твитер“ напиша дека од амбасадорката Вљора Читаку бил известен дека Јамајка го признала Косово.

Подоцна, министерката Џонсон Смит ја ретвитна објавата на Тачи со краток коментар: „Јамајка не го препознава Косово како независна држава“.

Претходна статија

НОВИ 889 СЛУЧАИ НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНАВИРУС ВО КИНА

Следна статија

АХМЕТИ И БАЈРАМИ ЌЕ СВЕДОЧАТ НА ДЕНЕШНОТО СУДЕЊЕ ЗА „МОНСТРУМ”

Најново од Вести