ЈО ГИ ПРЕЗЕМА ПРЕДМЕТИТЕ ОД СЈО, ПРАВНИТЕ ЕКСПЕРТИ ПОДЕЛЕНИ

//

Јавното обвинителство на Република Македонија ги презема во надлежност и натамошно постапување предметите од СЈО, додека во Собранието продолжуваат преговорите меѓу власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство, јавува Канал5.

Правните експерти пак се поделени за тоа дали постои правна основа државниот јавен обвинител Љубомир Јовески да ги преземе предметите од Специјалното јавно обвинителство, додека премиерот Зоран Заев верува дека е можен договор и Парламентот со консензус да го изгласа Законот за јавното обвинителство.

Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

GIF: ВИЉУШКАРОТ ШТО ВРАЌА ВО РЕАЛНОСТ СОНУВАЧИ ЗА ПРАВДА И МИР

Следна статија

ПЕТРОВ ЗА НЕЗАВИСЕН: АНГАЖМАНОТ ВО ПОЛИТИКАТА ГО ДОЛЖАМ НА МОЈАТА ЌЕРКА

Најново од Вести