КАНАЛ 5 СО ДЕТАЛИ ЗА ЗАРАЗЕНИОТ КОЛЕГА МИХАЈЛОСКИ

/

Канал 5 објави детали за главниот и одговорен уредник на телевизијата Гоце Михајлоски, за кого стана јасно дека е позитивен на Ковид-19.

Сакаме да ја информираме јавноста за следново:

Викендот на 28 и 29 Март оваа година, колегата Михајлоски бил во посета на своте родители во Прилеп, од каде во понеделникот, на 30ти март, продолжува со работа во дневно-информативната редакција, без никакви елементарни сомнежи ниту симптоми.

Потенцираме дека подолг период веќе имаме воспоставено високи стандарди на заштита и контрола на нашите вработени, во смисол: задолжително мерење на телесна температура при влез во  компанијата, обезбедивме дезинфекциони пунктови на 5 локации, на секој кат, дополнително и во информативната редакција, задолжително работниот процес се извршува со помош на заштитни маски, а за делот на техниката и новинарите се обезбедени и пластични визири , за дополнитена заштита

Во четвртокот и петокот, во емисијата САМО ИНТЕРВЈУ, гости му беа Зоран Заев и Христијан Мицкоски, последователно, при што беа запазени сите протоколи.

Првите симптоми кај колегата Михајлоски се појавиле во ден недела, 5 Април, кои биле во форма на малаксаност, замор и главоболка, по што веднаш околу 17.00 часот го напуштил работното место.

Од  понеделник, 6 Април, на барање на компанијата, колегата е во самоизолација а во меѓувреме тој забележува температура повисока од 38 степени, и бара од својот матичен лекар да добие упат за тестирање , но поради електронската анкета, нема доволни симптоми за да биде упатен на тестирање.На 7 Април, во утринските часови, поради зголемената температура прави тест преку крв во една приватна болница, кој покажува дека е НЕГАТИВЕН на корона вирусот.

Во четврток, 09.04.2020 колегата Михајловски заминува во Воена болница , каде е примен, а утринава не информираше дека сепак е позитивен на Ковид-19.

Во насока на следење на препораките за заштита при работа од корона вирусот, последниве неколку недели Канал 5 донесе одлука да сите вработени кои можат да го изведуваат работниот процес од дома, тоа и да го прават.Претходна статија

ВО ИТАЛИЈА ЌЕ СЕ ИСТРАЖУВА ЗА ГОЛЕМИОТ БРОЈ СМРТНИ СЛУЧАИ ОД КОВИД-19 ВО ДОМОВИТЕ ЗА СТАРИ ЛИЦА

Следна статија

ШОКАНТНО ВИДЕО: ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19 ВО ЊУЈОРК СЕ ПОГРЕБУВААТ ВО МАСОВНИ ГРОБНИЦИ

Најново од Вести