КАТРУГАЛОС: МИЦОТАКИС ГИ ТОЛЕРИРА ОНИЕ КОИ ГОВОРАТ ЗА ПОНИШТУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега пратеник од СИРИЗА и надлежен за надворешна политика Јоргос Катругалос ги поздравува изјавите за време на Комисијата за национална одбрана и надворешни прашања на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас „за важноста на целосното и доследно почитување на Договорот од Преспа“ како и изјавата на пратеничката од Нова демократија, Дора Бакојани „која го повика Дендиас да преземе иницијативи за поддршка на договорот“, јави дописничката на МИА од Атина, пренесува АлсатМ.

На вчерашната Комисија за национална одбрана и надворешни прашања во грчкиот Парламент, шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас рече дека потребно е целосно и доследно спроведување на Договорот од Преспа.

Целиот напис прочитајте го овде.