КИНА СЕ НАДЕВА ДЕКА ЌЕ ВОСПОСТАВИ КОНТРОЛА НА ЕПИДЕМИЈАТА ДО КРАЈОТ НА АПРИЛ

//

Експерт од Националната комисија за здравство на Кина изјави дека земјата ќе воспостави основна контрола на епидемијата на коронавирусот до крајот на април, бидејќи вчера била забележана најмала смртност од новиот вирус во претходниот месец.

Експертот за респираторни болести Џонг Нансан на прес-конференција во Гуангжу изјави дека епидемијата на коронавирус сè уште не го достигнала својот врв, но дека тоа ќе се случи до крајот на месецов.

„Убедени сме дека ќе имаме основна контрола врз епидемијата до крајот на април“, рече Џонг.

Епидемиолошките податоци покажуваат дека едно лице може да зарази две или три лица.Во Кина се пријавени 433 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број заразени е 78.497, соопштија денеска властите. Од вирусот во Кина досега починаа 2.744 луѓе.

Извор: Макфакс

Претходна статија

САНИРАНИ ШТЕТИТЕ ОД НЕВРЕМЕТО ШТО ГО ПОГОДИ СИНОЌА СКОПЈЕ

Следна статија

АЛУШОВСКИ: ВАРДАР Е ЕВРОПСКИ ШАМПИОН, АМА НЕ Е ФАВОРИТ СО МОНПЕЛЈЕ!

Најново од Вести