Кирил Петков: Бугарија не ветила датум за укинување на ветото за РСМ

//

Бугарија не ветила конкретен датум за укинување на ветото за почеток на преговорите за членство на Република Северна Македонија во ЕУ, изјави премиерот Кирил Петков во Благоевград.

„Мешовитата комисија за расчистување на спорните историски прашања меѓу Бугарија и Република Северна Македонија постигна голем напредок и тоа наскоро ќе се знае“, рече премиерот Петков, но не именуваше договор за бугарскиот цар Самуил, кого нашите соседи од РС Македонија го признаваат како дел од нивната историја.

Премиерот Петков имаше брифинг пред новинарите на плоштадот „Македонија“ во Благоевград каде што се наоѓа споменикот на Гоце Делчев.

„Историската комисија е единствената што може да им даде на двете влади по кој од историските личности се договориле и кој од историските факти сега можат да бидат прифатени како заеднички, затоа очекувам историските комисии наскоро да излезат. Колку што знам, напредокот е огромен“.
Конкретен датум за укинување на бугарското вето на РСМ за почеток на пристапните преговори со ЕУ не е споменат.

„Значи, ова со датумите не работи така! Имаме јасни работи што треба да се направат: кога ќе ги отвориме архивите; за говорот на омраза, што направивме; што ќе ставиме во европската преговарачка рамка, којашто всушност ја прави Европската унија како гарант за нештата, што се важни за нас; кога Уставот на Република Северна Македонија ќе ги вклучи правата на Бугарите“.

Со промена на Уставот на РСМ, гарантирајќи ги правата на Бугарите, Кирил Петков ги образложи резултатите од пописот , според кој само 3504 граѓани се изјасниле како Бугари, наспроти близу 87.000, кои го изјасниле своето бугарско потекло и добиле бугарско државјанство:
„Единствениот начин да имаме вистинско пребројување, на кое ќе ги запишат сите Бугари во Република Северна Македонија, е кога бугарските права ќе влезат во колективните права на Уставот. Најверојатно, на следниот попис ќе има посебна кутија каде што може човек да каже „Бугарин“. Во моментов ја нема, но треба да работиме заедно за да се но треба да работиме заедно за да се промени тоа“.

Во изјава за новинарите во Благоевград, Петков потврди дека очекува наскоро да биде објавен компромис меѓу Софија и Скопје за две важни историски личности.

Премиерот Петков денеска пред еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во посета на земјата рече дека Бугарија останува на ставот за Северна Македонија и го посочи новиот пристап на Софија кон Скопје за дијалог не само за историските прашања.„Бугарија очекува конкретни чекори како што се уставното признавање на Бугарите во северна Македонија и елиминирање на говорот на омраза“, рече претседателот Румен Радев на средбата со еврокомесарот за проширување и добрососедство Оливер Вархеји.

Претходна статија

Милевски-Петков: Соработката меѓу општините од двете земји е пример за добрососедство и заедничко градење на европската иднина на регионот

Следна статија

МНР на Република Бугарија е изненадено од пописот во РСМ

Најново од Вести