Ќе се брише бугарски, останува само фашисти – Заев вели го исполнува договорот, Бугарија не мисли така

/

Ќе се брише етничкиот предзнак бугарски пред спомениците од Втората светска војна и ќе стои само фашистички окупатор, а истото ќе се спроведе и во учебниците. Ова го изјави премиерот Зоран Заев објаснувајќи што конкретно ќе се спроведе од барањето на Бугарија. Едно од нив е и името на државата за кое спори Бугарија.

„Ќе треба да има дипломатска нота во која што ќе се опишува дека краткото име е исто со долгото име, односно Северна Македонија е исто со Република Северна Македонија и нема територијални претензии. Дека не се мешаме во внатрешните работи, вклучително и за малцинските права заради тоа што тие се граѓани на Република Бугарија. Не смее фашизмот да има етничка димензија така што во одредени наши споменици веќе тоа е направено каде што стоело бугарски фашистички окупатор сега веќе фашистички окупатор затоа што не можете нација да обвините за тоа“, истакна Зоран Заев.

Вчера еврокомесарот Оливер Вархеи имаше средба со бугарскиот претседател Румен Радев и министерот за надворешни работи Светлан Стоев но нема детали што е конкретно разговарано. По оваа средба не е одржана прес конференција. Еврокомесарот Оливер Вархеји на неговиот твитер профил, не открива многу.

„Добри разговори денеска во Софија со претседателот на Бугарија Радев за европското проширување. Западен Балкан е важен приоритет на Европската комисија и заедничка стратегија е потребата да се продолжи напред, особено во време на големи предизвици. Работиме заедно“, посочи Оливер Вархеји.Иако на официјална страна на бугарскиот претседател Радев нема официјално соопштение по средбата, во медиумите се пренесува дека шефот на бугарската држава во разговорите со Вархеи побарал исполнување на критериумите за добрососедство.

„Договорот за пријателство со Република Северна Македонија не се спроведува и нашиот југозападен сосед се уште не ги решила проблемите со јазикот на омразата и претставување лажна слика за Бугарија во учебниците, музеите и спомениците, како и кон граѓаните на земјата кои отворено ја изразуваат својата бугарска самосвест“, посочи Румен Радев.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

Денес се регистрирани 491 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2 – пријавени се 16 починати лица

Следна статија

Ако не може да се докаже потеклото, ќе се конфискува имот над 30.000 евра

Најново од Вести

Без вода делови на Чаир

Од ЈП „Водовод и канализација“ известуваaт дека поради уличен дефект ф 300 мм на Бул. Македонско-косовска