|

Конзервираната храна со поминат рок ги труе жителите на Газа

Конзумирањето на конзервирана храна со поминат рок во Појасот Газа поради големиот недостиг на храна предизвика труење кај Палестинците, објави во понеделник Канцеларијата за медиуми на Владата на Газа.

Канцеларијата наведува дека „луѓето консумираат конзервирана храна со истечен рок на траење, што предизвикува голем број на труења“.

„Гладот ​​и болестите се во пораст меѓу населението во Газа, особено на децата“, се додава во соопштението.

Канцеларијата го обвини Израел дека спроведува систематска политика на гладување и спречување на жителите на Газа да добијат медицински третман.

Исто така, се додава дека цел на израелските сили биле општинските екипи кои се обидувале да ги обноват бунарите за вода во регионот.

„Израелската армија директно гаѓаше и тимови за цивилна заштита, намерно онеспособувајќи ги“, се наведува во соопштението.

Поради војната и израелските ограничувања, кои го прекршуваат меѓународното право, Палестинците во Појасот Газа, особено во северните области, се соочуваат со екстремен недостиг на храна, вода и лекови, што доведува до гладување.

Мартин Грифитс, потсекретарот за хуманитарни прашања на Обединетите нации, на 12 јуни предвиде дека половина од населението на Појасот Газа ќе се соочи со смрт и глад до средината на јули, доколку не се укине блокадата со хуманитарната помош.

Прекршувајќи ја резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара итен прекин на огнот, Израел се соочи со меѓународна осуда поради неговата континуирана брутална офанзива врз Појасот Газа, започната по нападот на палестинската група на отпорот Хамас на 7 октомври минатата година.

Оттогаш, повеќе од 37.500 Палестинци се убиени во Појасот Газа, повеќето жени и деца, а околу 86.000 се ранети, според локалните здравствени власти.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, чија последна одлука беше да им се нареди на израелските власти веднаш да ја прекинат воената операција во јужниот град Рафах.Слични Објави