Ковачевски го осуди палењето на објектот на Центарот на бугарската заедница во Битола

/

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на својот фејсбук профил го осуди палењето на објектот на Центарот на бугарската заедница во Битола.

-Го осудувам палењето на објектот на Центарот на бугарската заедница во Битола. Во 21 век со палење и опожарување не се постигнува ништо. Дадов јасни насоки до надлежните институции веднаш да го расчистат случајот.

Ваквите потпалувачки провокации имаат цел да ги нарушат односите меѓу македонскиот и бугарскиот народ. Затоа, повикувам сите да останеме смирени и достоинствени, а со сторителите ќе се справат институциите, напиша на Фејсбук премиерот Ковачевски.Претходна статија

(Видео) Бујар Османи: Ги повикувам надлежните органи да ги направат сите можни напори за откривање на сторителот на овој вандалски акт

Следна статија

Партијата Достоинство изработи Предлог закон за измена и дополнување на Законот за бранители

Најново од Вести