ЗАЕВ: ИМАМЕ ИСТОРИСКА ШАНСА, НО ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ОДЛУЧАТ НА РЕФЕРЕНДУМ

//

Договорот го означува почетокот на крајот на неизвесноста за Македонија и преставува достоинствено и прифатливо решение за двете страни, со кое засекогаш се потврдува македонскиот идентитет и јазик, истакна премиерот Зоран Заев на почетокот на денешната собраниска седница на која треба биде ратификуван договорот со Грција.

– Имаме договор со јасно обележје на нашиот македонски идентитет, на нашиот македонски јазик, за век и векови. Никому ништо не сме му подариле ниту некој ни земал нешто кога се договоривме за географска одрдница. Ова е храбар чекор во интерес на иднината на граѓаните и нашите деца, за спокојна иднина. Да ги отфрлиме манипулациите и излолацијата и да му понудиме шанса на договорот, рече Заев.

Премиерот повика на единство во решавањето на ова прашање и подвлече дека  граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран ЗаевНа седницата за ратификација на договорот не се присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Претходна статија

ФРОСИНА РЕМЕНСКИ- ЕВРОПСКАТА ИДНИНА НА Р. МАКЕДОНИЈА БЕШЕ ПОТТИК ОВАА МЛАДА ГЕНЕРАЦИЈА НА ПОЛИТИЧАРИ ДА ПРОИСТАПИ КОН ДОБРОСОСЕДСКИ ОДНОСИ

Следна статија

(ВИДЕО) ПРОТЕСТ ПРЕД СУДОТ ВО ВЕЛЕС ЗА ПОДДРШКА НА ПЛАНОТ ЗА „ФЕНИ“

Најново од Вести