|

Лаен и Борел пристигнаа на самитот Украина – ЕУ: Убаво е да се вратиш во Киев

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, и високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел, денеска пристигнаа во Киев, каде што ќе присуствуваат на самитот Украина – ЕУ.

„Убаво е што се вратив во Киев. Ова е моја четврта посета од инвазијата на Русија. Овој пат со мојот тим на комесари“, напиша Фон дер Лаен во објавата на социјалната мрежа „Твитер“.

Good to be back in Kyiv, my 4th time since Russia‘s invasion.

This time, with my team of Commissioners.

We are here together to show that the EU stands by Ukraine as firmly as ever.

And to deepen further our support and cooperation. pic.twitter.com/zf8fvoNKnG

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 2, 2023

Таа додава дека дошла во Киев за да покаже дека „ЕУ стои на Украина цврсто како и секогаш“ и дополнително да ги продлабочи поддршката и соработката на Украина во ЕУ. Десетици највисоки претставници на ЕУ денеска пристигнаа во Киев со ветувања за поголема воена, финансиска и политичка помош, пренесува „Ројтерс“.

Arrived in Kyiv to convey EU’s strongest message of support to all Ukrainians defending their country.

EU assistance has reached €50 billion since the start of Russia’s war. Europe stood united with Ukraine from day one. And will still stand with you to win and rebuild. pic.twitter.com/wfhIo9f9HT

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) February 2, 2023

Највисоките членови на извршната Европска комисија на ЕУ денеска ќе се сретнат со своите колеги во украинската влада. Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, и Урсула фон дер Лаен утре ќе се сретнат со претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

Утрешниот самит Украина – ЕУ е првиот собир од висок профил во главниот град на Украина од почетокот на војната на 24 февруари 2022 година.

За време на состаноците планирани се дискусии за испраќање дополнителна воена помош за Украина, подобрување на пристапот на украинските производи на пазарот на ЕУ, помагање на Украина да ги покрие своите енергетски потреби, воведување нови санкции против Русија, гонење на раководството во Москва за воени злосторства и други теми.Слични Објави