ЛАВРОВ: ПОСТИГНАТ Е ДОГОВОР ЗА ПРЕКИН НА ОГНОТ ВО НАГОРНО-КАРАБАХ

//

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров соопшти дека е постигнат договор за прекин на огнот во Нагорно-Карабах, што денеска стапува во сила.

Прекинот беше договорен за време на трилатералните разговори во Москва на министрите за надворешни работи на Русија, Ерменија и Азербејџан,

Во официјалниот документ потпишан во Москва се наведува дека Ерменија и Азербејџан се недвосмислено согласни за хуманитарен прекин на огнот.

Договорено е исто така и да продолжат разговорите за траен прекин на огнот.Преговорите во Москва, на кој учествуваа азербејџанскиот министер за надворешни работи Џејхун Бајрамов и шефот на ерменската дипломатија Зораб Мнацаканијан, траеја 10 часа.Претходна статија

ВО ДЕТСКА ГРАДИНКА ВО ЧАИР ЗАБОЛЕНИ ДВЕ ВОСПИТУВАЧКИ А ЧЕТИРИ ДЕЦА СЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА

Следна статија

КОЈ ТОА СПОРИ СО БУГАРИЈА?

Најново од Вести